Preduzeća i kompanije koji broje više od 50 zaposlenih od utorka će morati da povedu računa o tome da na radnim mestima ne dominira samo jedan pol. Novi Zakon o ravnopravnosti polova propisuje da su svi poslodavci u obavezi da Ministarstvu rada i socijalne politike dostave plan mera za otklanjanje ili ublažavanje neravnomerne zastupljenosti polova. Na osnovu ovog dokumenta videće se šta vlasnici u svom privrednom društvu planiraju da učine kako bi „smanjili diskriminaciju manje zastupljenog pola i ponudili jednake uslove napretka muškarcima i ženama“. To ne znači da će poslodavci, na primer, u tekstilnoj industriji, koja je tipično ženska, morati da otpuste nekoliko radnica kako bi na njihova mesta došli muškarci, ali će morati da promene upravljačku strukturu i da na rukovodeće pozicije postave najmanje 30 odsto muških predstavnika. Ali, pri prijemu novih radnika moraće da povedu računa i daju prednost muškarcima.
Preduzeća i kompanije koji broje više od 50 zaposlenih od utorka će morati da povedu računa o tome da na radnim mestima ne dominira samo jedan pol.
Novi Zakon o ravnopravnosti polova propisuje da su svi poslodavci u obavezi da Ministarstvu rada i socijalne politike dostave plan mera za otklanjanje ili ublažavanje neravnomerne zastupljenosti polova.
Na osnovu ovog dokumenta videće se šta vlasnici u svom privrednom društvu planiraju da učine kako bi „smanjili diskriminaciju manje zastupljenog pola i ponudili jednake uslove napretka muškarcima i ženama“.
- To ne znači da će poslodavci, na primer, u tekstilnoj industriji, koja je tipično ženska, morati da otpuste nekoliko radnica kako bi na njihova mesta došli muškarci, ali će morati da promene upravljačku strukturu i da na rukovodeće pozicije postave najmanje 30 odsto muških predstavnika - objašnjava Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca Srbije.
- Ali, pri prijemu novih radnika moraće da povedu računa i daju prednost muškarcima.
Neće sva preduzeća morati da „prekrajaju“ svoju kadrovsku politiku. Ukoliko se radi o delatnostima gde se zapošljava isključivo jedan pol zbog težine posla (rudari, zidari, radnici na dalekovodima...), poslodavci neće morati da menjaju strukturu zaposlenih. Ipak, to će morati pismeno da obrazlože i pošalju izveštaj Upravi za rodnu ravnopravnost.
- Ovaj je propis neophodan i zbog naših aktivnosti za pristup Evropskoj uniji - podsećaju u Ministarstvu rada i socijalne politike.
A nepoštovanje ovih propisa poslodavca bi moglo da košta od 10.000 do 100.000 dinara. Kontrole se očekuju za nekoliko meseci, a prve ozbiljnije sankcije za one koje se oglušavaju o ovaj propis, krajem godine.